We bought Six Flags Over Texas season passes last year on black Friday.  Since the passes were so cheap and we knew we could not bring food into the park, we decided to splurge on Combo Deluxe Season Dining passes for a couple of our family members.  When we purchased them, they were $94.99 per pass, which seemed steep, especially since it was almost double the price of the park pass, but it has been worth every penny.  We started using it at Holiday in the Park in December of 2014, and it is good through the entire 2015 season.

So here's what you get:

  • Select lunch and dinner menu items every time you come to the park
  • One select snack menu item every time you come to the park
  • The combo pass works both at Six Flags Over Texas and Hurricane Harbor

Last Wednesday we went to Hurricane Harbor with eight kids and three adults.  Have you ever been swimming and not brought snacks?  There's just something about swimming that makes people (especially children) extremely hungry.  Here's what we got with our pass:

  • 3 chicken strip baskets - $10.99 each = $32.97
  • 3 funnel cakes (because we could) - $7.99 each = $23.97
  • 3 more chicken strip baskets - $10.99 each = $32.97

Total value received = $89.91 (in one day)

We chose the chicken strip baskets twice because they're easy to share, but there are many other great options.  The portions didn't feed 11 people fully, but it gave everyone a quick snack to keep them going.

six flags deluxe meal pass chicken strips

While they offer a grilled chicken salad, there are other healthy options for those not looking for high calorie meals.  I like to share the chopped beef sandwich with my son, and put it on lettuce from the condiment bar.

six flags deluxe meal pass healthy options

As you can see, with no limit to how many meals you can enjoy in a season, this pass could easily pay for itself.  Add in some snacks, and my favorite part is that we don't have to leave the park to refuel.

I mean my favorite part is letting my kids get the food and snacks that we've never purchased at the park before because of keeping a tight budget.  Now I just have to get as much as I possibly can out of it!six flags deluxe dining pass free snacks

One caution - watch the hours of availability.  I've missed the window for meals a couple of times, so make sure you know what hours you can redeem your meals.  The hours are different at Six Flags Over Texas and Hurricane Harbor. six flags deluxe meal pass hours

Not having to worry about food (which is constantly on my mind), has freed me up to enjoy the time I spend with my kids at the park...which makes the value of the pass priceless.

six flags family fun

18 Comments

  1. Rachel on July 2, 2015 at 1:14 pm

    How much were the regular passes on Black Friday??? I didn’t know that was the best time to buy!

    • Betsy on July 2, 2015 at 11:30 pm

      They were $54.99 per pass (for four or more), which included both parks (Six Flags Over Texas and Hurricane Harbor), parking passes, and you could use them during Holiday in the Park 2014…so over a year’s worth of fun.

      • Marci on May 20, 2016 at 12:40 pm

        I didn’t know that they offered season passes during Black Friday, but it makes sense. Was the offer on Six Flags Over Texas’ website, or did you need to go to the park to purchase the passes?

        • Betsy on May 20, 2016 at 12:41 pm

          They did in 2014, I think they moved their sale up to Labor Day weekend in 2015. It was online.

  2. randy stuart on August 16, 2015 at 4:29 pm

    Thanks for the post. I always like economic family trip ideas. Hope you all are doing well. God Bless.

  3. Bluegreen on May 25, 2016 at 3:29 pm

    Yes, the dining passes are awesome. Unfortunately, I did not read all their emails. Our park in MD, offered the Dining Season pass (the one for Lunch and snack only) at $34.95 during the holidays. I could of saved significantly, if I had just opened it. I only noticed it now, because I was looking for my email that showed my receipt for purchasing the Dining Season Plans in April. We ended up getting two Gold Dining Passes for $90.00 (included tax) in April 2016. Included the Unlimited Free Refills bottle per plan. I put it on the kids season passes. We share meals and snacks but find it hard sometimes to stick around until dinner to use that benefit. We like to stay no longer than 4 hours. Basically due to having season passes, we do not feel the need to stay all day and night. Next year, I will probably just get the Lunch and snack Dining Season Pass. FYI, GOLD Season Dining passes can be used at ALL Six Flags Parks.

  4. Bluegreen on May 25, 2016 at 3:31 pm

    Sorry that was $90.00 per Gold Season Dining Plan.

  5. Shawn on June 6, 2016 at 9:35 am

    I know this is an older post but am having a hard time figuring out how many dining plans to purchase for a family of five. Should I get one for each member or did you find you didn’t need one for every person? We homeschool and this is going to be our main summer activity. Just trying to make it as easy as possible for my wife. Thanks.

    • Betsy on June 6, 2016 at 9:39 am

      We purchased three for our family of five. We found that certain restaurants worked better for splitting food, and with all of the snacks and the heat, my kids didn’t eat as much for each meal. Hope your family enjoys their time at Six Flags!

  6. Anne Rainwater on September 1, 2016 at 1:57 pm

    I’m looking into it right now during the flash sale. We’ll get the remainder of this year and all of next year for $51.99 with no minimum purchase and free upgrade to gold with free parking if we activate before 11/6. Dining pass is $79.99 with a free drink bottle for unlimited refills all year long. Thank you for sharing your experience!

    • Betsy on September 2, 2016 at 6:49 pm

      Thanks for the update!

    • Noemi on September 4, 2016 at 6:12 pm

      hi Anne, I will like to know how you get the season pass for $ 51.99 I try to renew mine and I see
      that are $61.99 thanks

      • Betsy on September 4, 2016 at 6:19 pm

        I think there was a flash sale this past weekend.

      • Sony on September 5, 2016 at 10:11 am

        Ohhhh. I think maybe all parks are different prices. I’m in cali and its charging me $72 to renew my 2016 pass. And $70 for deluxe dining pass

    • Sony on September 5, 2016 at 10:09 am

      Hi annie! Just wondering how yours comes out to 51.99? Mine says $70 for the season pass and 70 for deluxe dining pass?

  7. lynn on September 10, 2016 at 10:34 pm

    I’m curios. We just bought passes and added dining passes for all 5 of us as of Sept 2016 during the flash sale. While I know foods at the park are definitely hit or miss, it seems so many are a miss for for us. Does anyone else think the strips taste and smell like a dirty ash tray? A few of my kids love chicken strips and they are so bad at Six Flags St.Louis. Wondering if anyone noticed this..?

  8. Pablo Carranza on April 14, 2019 at 9:54 pm

    I know this is an old pass but i was wondering if with one dining pass how many meals you can buy? Or is it just one meal per pass?

    • Betsy on April 16, 2019 at 8:04 am

      I just looked at the FAQ and it looks like they now have different levels of the dining pass. The basic one gives you one lunch and one snack a day, then you can upgrade to one that includes dinner as well. My kids were little when we did this, so we always shared some.

Leave a Comment





This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.